Belgelerimiz

Kentsel dönüşüm İstanbul'a değer kattı


İstanbul'un gerçek değerine ulaşabilmesinin yolu olarak "kentsel dönüşüm" olduğunu söyleyen Saral Bosphorus Genel Koordinatörü Rıdvan Kuru, "Kentsel dönüşüme Türkiye olarak hazırlanamadık. Birçok amatör firma bunu rezil etti" diyerek eleştiride bulundu.


İstanbul'un gerçek değerine ulaşabilmesinin yolu olarak "kentsel dönüşüm" olduğunu söyleyen Saral Bosphorus Genel Koordinatörü Rıdvan Kuru, "Kentsel dönüşüme Türkiye olarak hazırlanamadık. Birçok amatör firma bunu rezil etti" diyerek eleştiride bulundu. Saral Bosphorus Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı (GYD) Genel Koordinatörü Rıdvan Kuru, gayrimenkul ve kentsel dönüşüm projesi üzerine değerlendirmede bulundu. İstanbul'da gayrimenkul değerlerinin her geçen gün artış gösterdiğini belirten Kuru, İstanbul'un gerçek değerine ulaşabilmesinin yolu olarak "kentsel dönüşümü" işaret etti. Türkiye'de yatırımcıların artık korkmadığını ifade eden Rıdvan Kuru, "Türkiye ekonomisinin iyiye gidişi yatırımcıları endişelendirmiyor. Düşünün sektörde projeler fazlasıyla olurken, talep de bir o kadar var" dedi. "Gayrimenkul sektörü İstanbul'da çok büyük rant haline geldi" diyen Kuru, sektöre ilişkin şu açıklamalarda bulundu: "Sektör gün geçtikçe ileriye gidiyor ve yatırımcılar geçmişe göre daha fazla umutlu. Korkmuyor, çekinmiyor ve hedeflerini ortaya koyuyor. 3-4 sene öncesine kadar kırsal bölge olarak adlandırılan bölgelerde, şu anda büyük projeler gözümüze çarpıyor. Dezavantajlarımız da var tabi ki, bu da kentsel dönüşümü yanlış değerlendiren inşaat firmaları yüzünden kaynaklanıyor, istanbul içindeki çarpık yapılaşma devam etmektedir. Öncelikle olarak bunun önüne geçebilmek mesele. Bakanlık, Büyükşehir veya ilgili birimlerin yoğun mesaisiyle çözülecek bir iş. İstanbul değerli bir il. Ancak gerçek değerine ulaşmasının temel adımlarından biri bölgesel kentleşme. Bir yaka süper ötesi iyiyken, bir yakası çarpık yapılaşma olmamalı. Yatırımcısı, mülk sahibi, yöneticisi ve yetkilisi herkesin ortak paydada buluşması gerekiyor. Avrupa modelindeki gibi danışman firmaları şeffaf bir şekilde ele alması gerek. Bu şekilde İstanbul gerçek değerine ulaşacaktır."

RIDVAN KURU: KENTSEL DÖNÜŞÜM TAM ANLATILMIYOR'
Kentsel dönüşüm üzerine kurulan amatör firmaların sektörde olumsuz bir algı yarattığını dile getiren Rıdvan Kuru, "Bu firmalar kentsel dönüşümün amacını rezil etti. Olumsuz bir algı ve korku yarattılar. Kentsel dönüşüme Türkiye olarak hazırlanamadık" ifadesini kullandı. Kentsel dönüşümün faydasını aktaran Kuru. "Kentsel dönüşümün esas amacı güvenlikli ve deprem yönetmeliğine uygun binalar inşa etmektir. Bunun yanı sıra sosyal donatı alanları ve otopark alanları. 20 yıllık planlara göre yapılmalıdır. Biz gayrimenkul danışmanlarının yanı sıra, imarların düşünceleri çok önemlidir. Lakin engellilere karşı projeler de yer olmaması toplumsal bir problemdir. Stratejik olarak bakıldığı zaman, bu sorunlar ancak ada bazlı kentsel dönüşümlerle çözülebilir. Yeni dönemde bu tarz projelere danışmanlık vermek istiyoruz" diye konuştu.

Milat Gazetesi / 12 Aralık 2015
Saral Bosphorus bir Saral Group markasıdır.